Wciągarki znane są od wielu lat i swoje miejsce zajmują zarówno w branży budowlanej, jak i przemysłowej. Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba przeniesienia i przetransportowania na pewne odległości, wyjątkowo ciężkich elementów. Swoje zastosowanie wciągarki znajdują właśnie na budowie. Zastępują pracę ludzkich rąk wszędzie tam, gdzie chodzi o zwiększenie efektywności pracy, jak i usprawnienie przeprowadzanych prac.

zastosowanie wciągarek

zastosowanie wciągarek

Równie dobrze mogą być stosowane do przenoszenia, podnoszenia i transportowania elementów czy urządzeń, a także narzędzi, które ze względu na swoją wagę, gabaryty czy kształty, są zwyczajnie niemożliwe do przeniesienia nawet przez kilka osób. Ich konstrukcja decyduje o tym, że mogą być użytkowane do wciągania czy też podnoszenia. Sprawdzają się podczas obsługi w pionie, ale i w poziomie, w zależności od wybranej konstrukcji. Do przenoszenia najcięższych elementów czy też urządzeń, a nawet fragmentów całych konstrukcji, ze względu na duże możliwości udźwigu, stosowane są wciągarki łańcuchowe. Bardzo wytrzymałe i odporne, będące w stanie poradzić sobie z największymi ciężarami. To nie tylko możliwość usprawnienia miejsca pracy i dokonywanych działań, ale również zdecydowanie większe bezpieczeństwo pracy. Wciągarki łańcuchowe są w stanie unieść czy przenieść wybrane elementy na niewielkie odległości. Do mniejszych ciężarów, najczęściej nieprzekraczających jednej tony, stosuje się wciągarki linowe.

Te z kolei pozwalają na przemieszczanie, nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Z ich pomocą można wciągnąć na górę budynku urządzenia i narzędzia, które są zbyt ciężkie, niewymiarowe i niemożliwe do przetransportowania w żaden inny sposób, we wskazane miejsce. Wciągarki z powodzeniem mogą być użytkowane zarówno wewnątrz obiektów, jak i na zewnątrz. W zależności od tego, jakie są potrzeby. Na uwagę zasługuje fakt, że sprzęt tego typu jest coraz bardziej nowoczesny, opatrzony różnorodnymi funkcjami i co więcej, dość prosty w obsłudze. Niekoniecznie do jego użytkowania dopuszcza się totalnych amatorów, jednakże osoby pracujące na budowie, przeszkolone i mające styczność w ogóle z branżą budowlaną, dość szybko i bez większych problemów są w stanie poradzić sobie z obsługą wciągarki. Zastosowanie urządzenia tego typu jest pod tym względem bardzo szerokie. Wciągarki mogą się przydać kolejno w przemyśle motoryzacyjnym, w leśnictwie. Wszędzie tam, gdzie istnieje styczność z ciężkimi elementami, niemożliwym do przeniesienia przez ludzi. To gwarancja sprawnej pracy.