Wciągarki ręczne i elektryczne – montaż i zastosowanie

W pracach magazynowych i warsztatowych bardzo często pojawia się potrzeba podniesienia ładunków o różnym ciężarze oraz gabarytach – skrzyń, beczek, silników itp. W takich sytuacjach przydają się rozwiązania z zakresu transportu bliskiego, które pozwalają wykonać tego rodzaju prace szybko i sprawnie oraz z dbałością o bezpieczeństwo wykonujących je osób oraz podnoszonych materiałów.

Rodzaje wciągarek

Rozwiązaniem opracowanym z myślą o częstym podnoszeniu ładunków podczas pracy są różnego typu wciągarki, nazywane również często zamiennie wciągnikami. Urządzenia te charakteryzują się kompaktową budową oraz różnymi parametrami wynikającymi z zastosowanych rozwiązań technicznych, uwzględniających różne warunki ich pracy. Na rynku dostępne są wciągarki z napędem ręcznym oraz elektrycznym, a ciężar podnoszony jest w nich za pomocą łańcucha stalowego bądź liny stalowej.

Sposoby zamocowania wciągarki ręcznej lub elektrycznej

Zarówno ręczne, jak i elektryczne wciągarki można stosować samodzielnie bądź z innymi urządzeniami. Mogą być mocowane np. na belce magazynu bądź stanowić wyposażenie urządzeń dźwignicowych, takich jak suwnice, żurawie, bramki warsztatowe.

Wciągarki ręczne i elektryczne mocowane są na belkach magazynów i warsztatów bądź na urządzeniach dźwignicowych na kilka sposobów. Wciągarki ręczne są często wyposażone w hak, który pozwala na prostym zawieszeniu ich na belce bądź na haku dźwignicy. Innym sposobem zamocowania wciągarki jest zintegrowanie jej z wózkiem jezdnym. Wózek jezdny może swobodnie przesuwać się wzdłuż belki po torze prostym bądź lekko skrętnym, a tym samym zamocowana na nim wciągarka może pracować na całej długości belki. Najbardziej zaawansowane modele wciągarek elektrycznych mają konstrukcję kompaktową, w której zawiera się wózek jezdny. W zaawansowanych modelach uwzględnia się w ich przypadku również możliwość jazdy po torze krzywoliniowym.

Elektryczne wciągarki linowe występują w wersjach jednobelkowych bądź dwubelkowych. W drugim przypadku, dzięki konstrukcji opierającej się na dwóch belkach, wciągarki linowe mogą mieć znacznie większy udźwig.

Kiedy ręczna, kiedy elektryczna?

Przy wyborze typu wciągarki należy uwzględnić wiele aspektów, jednym z nich jest rodzaj zastosowanego w niej napędu. Do wyboru mamy napęd elektryczny bądź napęd ręczny. Napęd ręczny jest uniwersalny, pozwala bowiem na korzystanie z wciągarek tego typu również w sytuacjach, w których nie ma możliwości zastosowania zasilania elektrycznego. Urządzenia o napędzie ręcznym są również zalecane ze względów bezpieczeństwa tam, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem. Wciągarki elektryczne wymagają doprowadzenia zasilania, są jednak dzięki temu znacznie wydajniejsze pod względem udźwigu.