Wciągarki elektryczne – większa wydajność pracy

Dzisiejszy przemysł stawia przedsiębiorców przed ciągłą koniecznością poszukiwania rozwiązań, które pozwolą zwiększyć możliwości zakładu, a tym samym poprawić jakość i wydajność prowadzonych prac. Z myślą o optymalizacji procesów powstają urządzenia wykorzystujące istniejącą wiedzę techniczną dla usprawnienia czynności wykonywanych na liniach produkcyjnych, w magazynach i warsztatach.

Jednym z zagadnień, które spotkało się z opracowaniem różnego typu rozwiązań, jest kwestia manipulacji ładunkiem w procesach produkcyjnych, magazynowych i warsztatowych. W tym zakresie stosuje się zarówno rozwiązania dedykowane, jak i uniwersalne urządzenia, zdolne sprostać wielu bieżącym potrzebom.

Elektryczna wciągarka linowa – transport pionowy i poziomy

Urządzeniem o szerokim zakresie parametrów, a tym samym uniwersalnym w zastosowaniu, jest wciągarka elektryczna. Jej podstawową funkcją jest podnoszenie ładunków w pionie – w tym celu wyposażona jest w hak bądź inne akcesoria przystosowane do podnoszenia elementów o określonych gabarytach.

Wszystkie ruchy takiej wciągarki aktywowane są przy pomocy impulsu elektrycznego, a kontrolowanie tego procesu odbywa się poprzez układ sterowania, obsługiwany przez panel sterujący bądź pilota.

Wciągarka elektryczna, która została zamontowana z wózkiem jezdnym przesuwającym się po jednej bądź dwóch belkach, pozwala na znaczne rozszerzenie możliwości manipulowania ładunkiem. Dzięki takiemu zestawieniu można go nie tylko podnosić, lecz również zmieniać miejsce jego lokalizacji. Możliwości te istnieją w całym obszarze pracy suwnicy.

Dodatkowe opcje pojawiają się w momencie zamontowania na suwnicy dwóch wciągarek. Pozwala to na transportowanie ładunków o gabarytach, których nie można podnieść przy użyciu jednej wciągarki. Taki układ znacznie zwiększa możliwości oraz zakres prac, które można wykonać przy zastosowaniu danego urządzenia dźwignicowego.

Linowa czy łańcuchowa?

Wciągarki elektryczne to rozwiązania o bardzo dużej mocy. W ich szerokim asortymencie mamy wybór między modelami linowymi oraz łańcuchowymi. Główne różnice pomiędzy tymi rodzajami polegają na wadze urządzenia oraz cenie – wciągarki łańcuchowe są na ogół lżejsze oraz tańsze.

Wciągarki linowe występują ponadto w wersjach dwubelkowych, co przekłada się na ich większy udźwig, a tym samym bardziej uniwersalne zastosowanie.

Obsługa wciągarki

Wciągarka jest urządzeniem bardzo zaawansowanym technicznie, a prace, które są z jej pomocą wykonywane, należą do prac związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa ludzi i ładunków. Przepisy określają, że obsługą wciągarki może zajmować się jedynie osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.