Popularne rodzaje rusztowań

Rusztowania są niezbędnym elementem, jaki znajduje się na budowie. To specyficzna konstrukcja, która pozwala wykonać prace na wysokości. Bazuje na ułożonych pomostach, które są tworzone za pomocą poziomych i pionowych słupów. Aktualnie najczęściej do budowy rusztowania wykorzystuje się metal. Jakie rusztowania są najpopularniejsze? Czym cechują się dane rodzaje?

Rusztowanie warszawskie

Na stronie http://rusztowanie.pro/ znajdziemy unikalną ofertę dotyczącą rusztowań, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z najbardziej znanych jest rusztowanie warszawskie, które opiera się na niewielkich elementach. Może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i w budynku, co wpływa na wszechstronne zastosowanie. Moduły są zbudowane za pomocą rur, które łączy się ze sobą. Ten typ odznacza się szybkim montażem i nie wymaga używania śrub. Stabilność poprawiają przekątne części, które mają za zadanie wzmocnić konstrukcję.

 

Rusztowanie ramowe i systemowe

Kolejnym ciekawym rodzajem jest ramowe rusztowanie, które powstaje za pomocą połączenia płaskich ram stworzonych z prefabrykatów. Plusem jest tutaj szybki montaż i demontaż oraz możliwość zmiany szerokości pomostów. Konstrukcja posiada barierki, które wpływają na większy poziom bezpieczeństwa robotników.

Jeśli chodzi o rusztowanie systemowe, bazuje ono na modułach. Połączone zostają rygle i stężenia, jakie występują w stałych punktach rozstawionych w odpowiednich odstępach. To dosyć pracochłonna konstrukcja, jednakże pozwala dopasować całość do skomplikowanych obiektów.

Rusztowanie przejezdne

Takie rozwiązanie jest stosowane w miejscach, gdzie występuje konieczność częstej zmiany miejsca położenia. Zazwyczaj przejezdne rusztowanie jest tworzone z aluminium i wyposażone w kółka oraz pomost wraz z poręczą. To rusztowanie wieżowe, jakie zbudowane zostaje na bazie ram, stężeń ukośnych, bocznych i podestów. Podczas pracy na rusztowaniu, konstrukcję opiera się na stopach, jakie mają za zadanie obciążać kółka. Montaż jest podobny do rusztowania warszawskiego – przebiega sprawnie i bez używania narzędzi.

Rusztowanie rurowo-złączkowe

Rusztowanie rurowo-złączkowe składa się ze stalowych rur. Znajdują się tutaj także inne elementy, takie jak podstawki, złącza, płyty pomostowe, drabinki przystawne i deski bortnicowe. Zamontowanie konstrukcji zabiera sporo czasu i pracy, przy czym często konieczne jest wcześniejsze zaprojektowanie. Korzyści są związane z uniwersalnością, gdyż taką opcję wykorzystamy praktycznie podczas wielu prac na budowie.