Rodzaje wózków paletowych – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Prace magazynowe i nie tylko, często wymagają przenoszenia ładunków, charakteryzujących się sporym tonażem, a także trudnych do uchwycenia. Wówczas z pomocą przychodzą nam popularne paleciaki, czyli wózki paletowe, które szybko i łatwo umożliwią nam przeniesienie elementów, na krótkich dystansach. Wraz z postępem technologicznym, a także wymaganiami użytkowników, wózki paletowe zostały ulepszone, a także podzielone na kilka rodzajów. Co powinniśmy o nich wiedzieć?.

Czym jest wózek paletowy?

Wózek paletowy ręczny to popularna nazwa wózka widłowego, obsługiwanego ręcznie, który służy przede wszystkim do przemieszczania ładunków umieszczonych na paletach, głównie na krótkich dystansach. Ich podstawowym narzędziem jest udźwig, który pozwoli podnieść dany ładunek na wysokość, zgodnie z polskimi normami, 20 centymetrów. Udźwig typowego wózka paletowego sięga zwykle do 2,5 tony. Wózki te mogą mieć różne szerokości wideł, a także różny ich rozstaw. Należy pamiętać, że im mniejszy rozstaw, tym wózek będzie bardziej zwrotny. Znajdują one zastosowanie nie tylko na magazynach, ale także w hurtowniach, podczas rozładunku samochodów dostawczych, a także na liniach produkcyjnych, czyli wszędzie tam, gdzie niezbędne jest przewożenie ładunków na krótkich dystansach.

Rodzaje wózków paletowych

Wyróżniamy aż dziesięć rodzajów wózków paletowych, które z powodzeniem będziemy mogli dopasować do potrzeb i preferencji. Oto rodzaje popularnych paleciaków:

  • standardowe- w tego typu wózkach wykorzystuje się tradycyjną długość wideł 1150 mm. Są one najbardziej popularnym modelem.
  • krótkie- wózki paletowe krótkie, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w krótsze widły. Zwykle jest to 800 mm lub 1000 mm. Wózki te są bardziej zwrotne, niż ich standardowe odpowiedniki.
  • długie- paleciaki długie mogą mieć aż trzy różne długości wideł, przy czym minimalna wartość wynosi 1800 mm. Jak widać są one znacznie dłuższe od standardowych. Pozostałe długości, jakie mogą osiągać widły w tego rodzaju modelach to 2000 mm i 2500 mm.
  • wózki paletowe wysokiego podnoszenia- dzięki temu modelowi, możliwe będzie podniesienie ładunku na wysokość aż 1,6 metra. Są to oczywiście modele ręczne.
  • wózki paletowe z wagą– wyposażony w ekran, na którym pokazywać się będzie waga danego ładunku. Szczególnie istotne, kiedy na magazynie mamy określone przedziały tonażowe dla każdego z regałów.
  • wózki paletowe z orientacyjnym wskaźnikiem wagi- nie pokazują one wagi dokładnej, jednak działają jak model poprzedni.
  • wózki paletowe szerokie- chodzi tu przede wszystkim o rozstaw wideł.
  • wózki paletowe niskie- zwykle nadają się do palet z obniżoną wysokością.
  • wózki paletowe ocynkowane- które świetnie sprawdzą się w agresywniejszych warunkach pracy, czyli takich, które narażają wózek na rdzę, czy uszkodzenia mechaniczne.
  • wózki paletowe nożycowe- stanowią one połączenie ręcznego wózka paletowego z wózkiem podnośnikowym.